Pionowa izolacja fundamentów - jak to wygląda w praktyce?
Fundamenty stanowią podstawę każdego budynku. Aby mogły dobrze pełnić swoją funkcję, potrzebują jednak dodatkowej ochrony, czyli właściwie wykonanej izolacji. Jednym z jej rodzajów jest izolacja pionowa. Jak można ją wykonać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Izolacja pionowa fundamentów – co warto wiedzieć?
Izolacja pionowa polega na odseparowaniu fundamentów od gruntu, czyli w miejscu, gdzie fundament styka się z ziemią. Odpowiednia izolacja zabezpiecza fundamenty przed szkodliwym działaniem wody, dzięki czemu są one w lepszym stanie, a w budynku nie dochodzi do przenikania wilgoci.
Do wykonania izolacji pionowej fundamentów wykorzystywane są najwyższej jakości materiały o małej nasiąkliwości. Niektóre z nich to papy termozgrzewalne, folia polietylenowa lub folia z PCW i masy polimerowo-bitumiczne.
Izolację pionową można wykonać również z wykorzystaniem pianki poliuretanowej, która nie chłonie wilgoci, świetnie termoizoluje i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Wykonywanie izolacji pionowej – o czym pamiętać?
Podczas tworzenia izolacji pionowej fundamentów konieczne jest pamiętanie o kilku ważnych zasadach. Jakich?
Oto niektóre z nich:
- izolacja fundamentów jest niezbędna niemal wszędzie, także w przypadku betonu wodoszczelnego,
- oprócz zabezpieczenia przed wilgocią izolacja wpływa pozytywnie na stan fundamentów – zapobiega ich pękaniu i osuwaniu się, dzięki czemu wzmacnia cały budynek,
- izolacja pionowa wykonana przy pomocy pianki PUR jest tania i skuteczna, pozwala także na szybkie odizolowanie fundamentów, a tworzona przy jej pomocy warstwa jest równa i wykazuje jednakowe parametry na każdym obszarze.
Jeśli więc chcesz w sposób profesjonalny zabezpieczyć fundamenty, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.