Jak wygląda ocieplanie poddasza pianką PUR?
Izolacje natryskowe pianką poliuretanową to coraz częściej wybierane rozwiązanie, stanowiące doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod termoizolacji. Pozwala na wykonanie solidnej, trwałej i szybkiej termoizolacji. Jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR? Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy realizowanych prac.
8 głównych etapów ocieplania poddasza pianką poliuretanową
- 1. Przygotowanie poddasza do ocieplenia pianką poliuretanową. W pierwszym kroku należy odpowiednio przygotować pomieszczenia. Na tym etapie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ścian i okien. Montowane są również wieszaki do montowania stelażu pod płyty gipsowo-kartonowe. Warto przy tym dodać, że pianka może być aplikowana na każdego rodzaju podłoże, które jest stabilne i niezaprószone.
- Przystępujemy do czynności związanych z izolacją natryskową. Prace realizowane są z zastosowaniem hydrodynamicznego natrysku. Aplikacja możliwa jest przy użyciu narzędzi wysokociśnieniowych, bezpośrednio na miejscu realizacji zlecenia. W głowicy pistoletu natryskowego mieszamy komponenty, które są odpowiedzialne za powstanie reaktywnej substancji.
- Najpierw dokładnie wypełniamy pianką szczeliny przy murłacie.
- Następnie izolujemy szczeliny między ścianami szczytowymi a powierzchnią dachu.
- Kolejny istotny etap to natrysk pierwszej warstwy piany poliuretanowej.
- Natrysk drugiej warstwy piany PUR. Po tym etapie należy skontrolować grubość ocieplenia.
7. Wykonujemy natrysk wyrównujący.
8. W przypadku powierzchni wyeksponowanych na czynniki zewnętrzne, czyli dach płaski, warstwa izolacyjna jest dodatkowo pokrywana powłoką z elastomeru lub farby ochronnej.
Są to najważniejsze czynności, które krok po kroku wykonujemy na kolejnych przestrzeniach między krokwiami na całej powierzchni poddasza. Natrysk pianą poliuretanową to doskonałe rozwiązanie nawet tam, gdzie występuje wiele nieregularnych kształtów czy szczelin. Cały proces nie trwa długo. Ze względu na specyfikę izolacji natryskowych w przypadku poddaszy o standardowych wymiarach prace związane z ociepleniem nie powinny potrwać dłużej niż 1-2 dni.