Ile energii można zaoszczędzić, stosując izolację z pianki PUR?
Zapotrzebowanie na energię cieplną dla danego budynku zależne jest m.in. od źródła energii, efektywności paliwa oraz parametrów izolacyjnych okien, drzwi, ścian, podłóg i dachu. Najpopularniejszymi materiałami do ocieplania budynków są styropian i wełna mineralna. W stosunku do nich pianka poliuretanowa jest droższa, jednak jej cena idzie w parze z jakością, co z czasem przekłada się na zmniejszenie kosztów.
Pianka PUR w porównaniu do innych materiałów
Około 40% strat energii powoduje niekontrolowana infiltracja. Niwelację ruchów powietrza i wilgoci oraz zwiększenie szczelności osiąga się poprzez komponenty tworzące barierę między zewnętrzną a wewnętrzną stroną budynku, czyli przede wszystkim umiejętne zastosowanie materiałów izolacyjnych. Utrzymywanie energii mierzone jest za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła W/m*K, który dla styropianu wynosi 0,034-0,045, dla wełny mineralnej 0,034-0,044, natomiast dla pianki PUR 0,020-0,037. Tak niska wartość jest doskonałym wynikiem, ponieważ oznacza wysoką izolację zapobiegającą dużym stratom.
Pianki PUR dodatkowo dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to paroprzepuszczalne pianki otwartokomórkowe, które sprawdzają się w zastosowaniach wewnętrznych jak np. ocieplenie powierzchni ścian i dachu. Drugi rodzaj to pianki zamkniętokomórkowe stosowane do izolacji ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych, stropów, dachów i podłóg.
Jednorazowe koszty kontra długoterminowa oszczędność
Grubość ocieplenia pianką PUR otwartokomórkową to przeważnie 15 cm. W takim przypadku koszty będą wynosić około 60 zł za 1 m2 brutto. Izolacja o grubości 20 cm będzie sięgać około 70 zł brutto za 1 m2. Są to jednak kwoty czysto orientacyjne. Ostateczny koszt zależy od całej powierzchni inwestycji oraz ewentualnie innych czynników. Ocieplanie pianką poliuretanową jest droższe niż inne metody używane do izolacji domu. Jednak przy tradycyjnych technologiach izolacji termicznej o grubości 20 cm przyjmuje się, że oszczędność kosztów ogrzewania sięga do 20%. Natomiast skuteczność pianki poliuretanowej pozwala zaoszczędzić od 30% do nawet 50%.
Czynniki wpływające na koszty
Oczywiście wpływ na cenę inwestycji i oszczędności energii wynikają z wielu czynników. Duże znaczenie ma sztuka budowlana. Poprawna izolacja eliminuje możliwość powstawania mostków termicznych, które mogą znacząco pogorszyć parametry. Pod tym względem pianka PUR sprawdza się lepiej od innych materiałów, ponieważ łatwiej ją nakładać w trudno dostępne miejsca, a do tego zwiększa swoją objętość, co minimalizuje możliwość wystąpienia wolnych przestrzeni. Pianka jest nakładana w sposób ciągły bez widocznych łączeń materiału. Choć styropian i wełna są produktami tańszymi, to jednak ich położenie zajmuje kilka dni. W przypadku pianki ocieplenie dachu o powierzchni do 250 m2 to przeważnie praca na 1 dzień roboczy.
Opłacalność izolacji pianką PUR jest jak najbardziej zauważalna, lecz czas zwrotu może być bardzo różny. Ten z kolei zależy od kosztów ogrzewania domu. Ceny poszczególnych paliw opałowych przeważnie z roku na rok idą w górę. Nie jest to pozytywna informacja, jednak taki stan rzeczy sprawia, że inwestycja w izolację pianką PUR zwraca się coraz szybciej.