Czy pianka PUR jest odporna na czynniki atmosferyczne?
Dobra izolacja termiczna nie dość, że podnosi komfort mieszkania, to na dodatek zapewnia ogromne oszczędności – odpowiednio wykonana izolacja pozwala na zaoszczędzenie nawet do 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynku. Same materiały budowlane nie zapewniają właściwego ocieplenia domu, dlatego niezbędne okazuje się wykorzystanie dodatkowych surowców. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie do izolacji jest pianka poliuretanowa.
Zalety stosowania pianki PUR
Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny stosowany chętnie w budownictwie, który ma właściwości uszczelniające. Do jej produkcji wykorzystuje się żywicę oraz utwardzacz, które w trakcie połączenia przechodzą stopniowo w stan stały. Jest to obecnie najefektywniejsza izolacji, zapewniająca wysoki opór cieplny, który przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynków. Materiał jest stosowany przede wszystkim do izolacji ścian, balkonów, poddaszy, stropów, dachów czy podłóg. Aplikacja pianki następuje za pomocą hydrodynamicznego natrysku, dzięki czemu płynna pianka dociera we wszystkie trudno dostępne miejsca. Takie działanie niweluje powstawanie mostków termicznych. Pianka PUR wykazuje bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów jak np. blacha, dachówka, drewno, płyty drewnopochodne, styropian, papa, membrana. Jest lekka i nie obciąża konstrukcji, dlatego często znajduje zastosowanie podczas renowacji obiektów zabytkowych. Likwiduje zagrożenie pojawienia się grzybów i pleśni, a ponadto jest materiałem nieatrakcyjnym dla gryzoni, owadów czy szkodników. Stanowi barierę dla powietrza, a szybkość jej instalacji pozwala na docieplenie dużych powierzchni w krótkim czasie. Do tego jest neutralna dla człowieka, nie wywołuje reakcji alergicznych oraz nie niszczy – do jej produkcji stosowane są produkty poddawane recyclingowi. Zastosowanie izolacji PUR wpływa na sprawniejsze funkcjonowanie systemów wentylacyjnych.
Trwałość pianki poliuretanowej
Izolacja pianką poliuretanową nie zmienia swoich parametrów w czasie, nie utlenia się, nie obsuwa i nie obwisa jak wełna. Materiał ma strukturę komórkową, dzięki której bez względu na warunku atmosferyczne czy upływający czas zachowuje swoje pierwotne właściwości. Pianka poliuretanowa doskonale radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi – nie szkodzi jej deszcz i wiatr, nie niszczą jej niskie i wysokie temperatury. Surowiec ten idealnie współgra również z preparatami chemicznymi, wykorzystywanymi podczas uszczelniania obiektów. Piankę poliuretanową bez problemu można stosować w połączeniu z klejami, środkami konserwującymi oraz farbami.