Czy piana poliuretanowa tłumi hałasy?
Pianka poliuretanowa doceniana jest ze względu na trwałość, silne właściwości termoizolacyjne, odporność na działanie grzybów i pleśni. Wiele osób pyta o jej działanie w zakresie tłumienia hałasu. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jakie są możliwości zastosowania pianki poliuretanowej w miejscach, gdzie potrzebne jest wyciszenie dźwięków.
Dzięki zastosowaniu metody natryskowej pianka poliuretanowa tworzy ciągłą warstwę zabezpieczającą, którą stosuje się zarówno na ścianach, podłogach jak i stropach budynków. Zaobserwowano, że oprócz właściwości termoizolacyjnych, tłumi także dźwięki. O tym jednak, jak skuteczne jest to działanie, decyduje rodzaj użytej pianki. Pianka zamkniętokomórkowa tworzy dość twardą warstwę i nie jest dobrym materiałem wyciszającym. Stosowana jest głównie jako materiał termoizolacyjny do piwnic i fundamentów. Natomiast pianka otwartokomórkowa, wykorzystywana głównie do ocieplania ścian i poddaszy, jest jednym z najbardziej skutecznych materiałów budowlanych tłumiących hałasy. Dzięki miękkiej strukturze i niskiej gęstości pianka poliuretanowa pochłania dźwięki zarówno wewnątrz budynku, jak i te, które dobiegają z zewnątrz. Stopień wyciszenia zależy jednak od całościowego projektu systemu izolacji dźwiękowej (materiałów budowlanych, zastosowania dodatkowych instalacji, na przykład przeciwdźwiękowych śrubek ze sprężynami).
Gdzie sprawdzi się izolacja dźwiękowa z piany poliuretanowej?
Izolacje z pianki poliuretanowej z powodzeniem stosuje się w miejscach, w których szczególnie ważne jest wyciszenie hałasu, na przykład w studiach nagrań czy studiach filmowych. Często wykorzystuje się ją także w budynkach użyteczności publicznej takich jak sale multimedialne, sale zabaw dla dzieci, teatry czy kina. Można ją stosować również w mieszkaniach i domach, gdzie znacznie podnosi komfort życia wszystkich mieszkańców. Skutecznie tłumi odgłosy wewnątrz (skrzypienie podłogi, schodów) oraz dobiegające z zewnątrz (dźwięki ruchu drogowego, samolotów czy uciążliwych sąsiadów).